Šicí potřeby z Lidlu

Občas píšu komentáře do skupin o šití a nejspíš možná někoho vytočím svou kritikou vůči supermarketovým výrobkům. Nemyslím, když v supermarketu prodávají značku, byť ne úplně dobrou, ale takové ty různé podivné značky, co nikdo nezná. Naposledy jsem asi svou kritikou na nitě rozčilila nějakou paní, která mi pak napsala, že co není značkové, nad tím ohrnuji nos, a bylo to pod vláknem o nitích z Lidlu. Napsala mi, že každý také nejezdí s autem do značkového servisu. No, nebyl to pro mě ten nejlepší argument – když mi odešlo stahovací sklo u dveří, opravil mi ho nějaký regionální opravář a je sláva, když se mi povede ho za jízdy v mrazu zavřít, když potřebuji rychle vyvětrat (oproti značkové opravně u druhých dveří, kde to sice stálo asi o 1000 Kč víc, ale sklo se chová jako když bylo auto nové).Abych úplně těm nitím nekřivdila, protože jsem včera byla nakupovat zeleninu, kterou v Lidlu mají přijatelnou, šla jsem se tedy podívat i na ten švadlenkami opěvovaný„šicí koutek“. Dovolím si napsat své názory, které se nemusejí ztotožnit s Vašimi, avšak někomu mohou při výběru pomoci. 

Sada nití a plastových cívek za 129 Kč – obal dobrý. Obsah dle mého názoru pro šití na stroji naprosto k ničemu. Od každé barvy pár metrů nitě, spodní plastové cívky vypadají, že brzy prasknou. Nemluvě o tom, že kus plastu pak může vletět do útrob vašeho stroje a zničit ho. Co se týče nití – jedná se podle mého názoru o totožné nitě, jako můžete sehnat ve vietnamských obchodech. Mají na můj vkus ne moc použitelné odstíny, jejich struktura je taková celá chundelatá, uzlíkovatá, nehlazená… odhaduji, že se budou trhat, cuckovat. Když vezmu cenu – je opravdu levné pokud si koupím  pár metrů nitě navinuté na silném kusu papíru, uvnitř s velkou dírou? A vážně ten vzorník celý využijete? Navíc když něco šijete, jedna či dvě cívky nestačí. Použití: dle mého názoru je to ideální krabička na doma k využití pro drobné opravy, přišití knoflíku atd…mít ji třeba v práci, na chatě atd. Netroufám si odhadnout stálobarevnost nití, podle mě to valné nebude. Největší cenu má na tomto setu evidentně ta krabička.

Nitě na overlock – cena byla myslím jedna za 29 korun.Ano, cena je hezká. Zlákalo mi to. Měli navíc docela hezkou strukturu nitě. Cena sporná  – sice větší špulka, ale asi 1 cm navinuté nitě na „tlouštku“, na obrovské cívce s megadírou uprostřed. Pokud si zakoupíte cívku třeba u Stoklasy, cena naprosto odpovídá jejich cívce za 99 korun. Cívka má navíc dole velkou díru, tedy stroje bez redukce mají smůlu. Metry jsem nekontorolovala, nicméně cívka od Stoklasy je vyšší a navinutá cca 3x tak více na tlouštku. Na internetu se dá navíc taková obrovská cívka koupit asi za 60 korun, objednávala jsem je nedávno v nějakém obchodu už nevím jakém.  Tedy za třetinu nitě dát řádově tři pětky je minimálně srovnatelné. Nicméně mi lákalo je zkusit – a koukám,kdosi odmotal kousek nitě skrz obal. A tak jsem si tu špulku nenápadně vzala do ruky, vytáhla kus nitě a zkusila utrhnout. Ani jsem pořádně neškubla a nitě byla vejpůl. Sice pěkně hlazená, ale co s nití, co se trhá. Mám doma ještě po mamince nitě staré asi 50 let – a ty se trhají méně než tyto právě prodávané. Podle mě tyto cívky jsou ideální na overlock nebo s redukcí na běžný šicí stroj, když byste se učily šít, použít je pro testování stroje nebo se učit základy – jak šít rovně, do oblouku a podobně. Nebo je lze použít i na stehování. Ale šaty bych si s takovou trhací nití raději nepoužila, aby se mi pak někde na mně nerozpadly.

Abych napsala něco pozitivního – v Lidlu mají ještě silnější cívky o návinu 500 metrů. Jsou každá zvlášť zabalená v plasto-papírovém obalu. Na internetových stránkách mají i sadu po více kusech, nebo to tak alespoň vypadá. Nitě je hodně pevná, cena je 29 korun. Taky zhruba odpovídá cenám v obchodech s galanterií. Možná, že i trochu levnější, tedy je výhodná. Co se týče struktury, viděla jsem už lepší, ale aspoň vypadá jako použitelná nit… Je pevná a strukturou vypadá, že by se s ní dalo šít v pohodě i na stroji. Jestli chcete kupovat nitě v Lidlu, tu bych si troufala doporučit na zkoušku. U nás je měli v černé a bílé barvě. Tyto nitě bohužel na obrázku nemám…

 

Sada nití, šicích potřeb, gum…   Nitě viz výše. Sada obsahuje i návin příze, asi na opravu svetrů. Prapodivné barvy, nejspíš to v praxi nikdo nevyužije. Knoflíky vypadají, že prasknou již na fotce. Špendlíky bych do látky nezapichovala, mají evidentně tupé hroty. Navlékač je OK, patentky také. Centimetr je otázka, zda měří správně. Co se týče gumy, ano, je to praktické, avšak vypadá, že návin má tak max. půl metru. Pro dítě možná. Eventuelní pružnost nepopisuji, neměla jsem možnost ji vyzkoušet. Opět lze shrnout – levné, jakože praktické – pro domácí menší vysprávky. Alespoň si tato sada nehraje na nic jiného a tak ji lze asi pro domácí využití či dovolenou doporučit. Minimálně knoflík například pár dnů vydrží 🙂

Kovové cívky do stroje – když nic jiného alespoň nejsou z plastu, takže nehrozí ulomení a zničení podavače a člunku. Jedny jsem si za těch 29 korun koupila na zkoušku. Na internetových stránkách jsem je nenašla, v Lidlu ano – 20 ks za 29 Kč. Doma jsem zjistila, že mají nepatrnou velikostní diferenci rozměru oproti cívkám z galanterie. Takže je do svého šicího stroje rozhodně dávat nebudu, i kdyby se mi ji podařilo nějakým způsobem ji dovnitř nacpat.  Vyrobeny nejsou z oceli, to by stála jedna daleko víc.  Asi nějaký prapodivní kov… při troše snahy se dají ohnout prstem. Vím přesně, k čemu je využiji – navléknu je na nějakou tkaničku, možná je obarvím laky na nehty a vyrobím z nich cinkací hračku pro našeho kocoura. 🙂 Sadu jsem bohužel na internetu nenašla, tak alespoň výřez z jiné sady viz foto. Prosím povšimněte si jakéhosi podivně zpracovaného nýtu uprostřed – jedná se o vyvýšeninu na cívce. Běžné kovové a plastové cívky prodávané v prodejnách šicích poteb tutu vyvýšeninu nemají. Jelikož je z obou stran, lze připočíst cca 1 mm diferenci nad normu cívky. 

Stroje z Lidlu – stály tam vyrovnané obyč a CL. Aspoň že Singer, a ne ty různé parodie na stroj, co vypadají jako z hračkářství. Současné Singer stroje ve mně budily určitě větší důvěru než stroj, který jsem viděla před 3 dny v kladenském Tescu – fialovo-bilý no name, cena 900 Kč. Singrovky mají v Lidlu kolem 3 – 4 tisíc… což je i cena u jiných prodejců. Dalšímu stroji sn. Silvecrest za 1990 Kč se mi už tak nechce věřit – stačí mi fotografie plastu typu kbelík a podivnost komponentů na něm. Nicméně ženy si ho v diskusích chválí a v popisu se píše robustní hliníkový rám. Já mám sice u Janomky robustní litinový rám, což je trošinečinečku lepší :-), avšak aspoň něco.  Nejspíš to vážně šije a pokud šije někdo jednou za čas a má ho pro občasné opravy, proč to nezkusit, třeba jako rezervu na chatu. Osobně bych si ale radši koupila jednodušší model Janome, kde se dá za cca 4000 Kč sehnat opravdu kvalitní stroj. Jinak ceny a funkce srovnatelného modelu Singer a Janome jsou vcelku podobné. Je i spousta dalších skvělých značek a pokud ženy nemají peníze, je lépe vyrazit do nějakého šicího centra, poradit se s nimi a na základě svých požadavků a peněženky najít vhodný model, na který když nic jiného, seženou alespoň náhradní díly. Slavná doba Singrovek je totiž dávno za Zenitem. Nicméně – je to alespoň značka, na kterou v ČR vždy byly, jsou a nejspíš i budou náhradní díly.

 

Závěr:

Cena je samozřejmě úměrná kvalitě a za ty peníze nemůže nikdo větší kvalitu čekat. Přece nebudou vaše nákupy supermarkety sponzorovat. Nitě a stroje si dovedu představit, že je mám třeba na chatě, v pracovním šitíčku a podobně, ale klidně i doma, když bych potřebovala prostě tuto barvu nitě (tedy zbytečnost, která se mi nejspíš bude doma tak 10 let válet, až se rozhodnu ji přemístit do koše). V podstatě k ničemu je sada nití, bez ohledu na kvalitu, kde není dost nitě na ušití aspoň jedné věci, pokud zrovna nechcete šít na Kašpárka, tedy každou část oblečení jinou nití. Dobré je to jak jsem psala výše – když se někdo učí šít na stroji, vůbec aby trefil rovný steh a podobně. Otázka je, zda se podobnými výrobky stroj nezaneřádí. Trhání nití je taky otravné, osobně bych nechtěla každých pár cm navlékat stroj. Co je pak velmi sporné, je stálobarevnost – i kdyby nitě držela, pak až to vyperete, hrozí, že barva pustí na světlejší odstín vašeho oblečení. Co bych z nabízených výrobků doporučila je zmiňovaná větší špulka za 29 korun a preventivně bych s ní šila pouze stejnobarevnou látku. Pokud vám bude vyhovovat do vašeho šicího stroje, proč ne. Nicméně cena není v tomto případě nijak zvlášť levná, spíš obvyklá (což je logické, neboť vykazuje kvalitnější provedení).

Něco jsem pěkného ale mezi šicími potřebami přece jen našla – je to box na šicí potřeby. Vypadá to velmi hezky. Nicméně stejnou službu udělá za poloviční cenu i běžný kufr na nářadí, který se dá koupit v hobymarketu a slouží na uchovávání hřebíků, šroubků, kleští a dalších domácích potřeb pro kutily. Nač dávat dvojnásobek na něco podobného, co je velikostně menší a má to nestohovatelný tvar.

Co není značkové, opravdu nad  tím ohrnuji nos. Tedy alespoň co s týče obecně strojů a přístrojů a jejich spotřebního materiálu. U spotřebního materiálu se navíc snažím ekonomicky myslet – protože co stojí nejméně nemusí být vždy nejlevnější. Myslím, že značka alespoň částečně drží kvalitu a osvědčená značka se prodává jinde, než vedle regálu se zeleninou. Prodává se zpravidla v prodejnách k tomu určených. Jak s oblibou říkám, pokud chcete buřty, také pro ně jdete do masny nebo supermarketu a ne do prodejny šicích strojů, tak proč pro šicí potřeby chodit mezi regály s buřty a dalším potravinářským sortimentem. Tyto výrobky jsou podle mě určeny pro občasné použití, pro jakousi první pomoc. Cena je úměrná kvalitě a pokud stojí takový výrobek pár korun, nemůže se od něj ani mnoho očekávat. Je potřeba si při volbě uvědomit, že co je levné, nemusí být vždy až tak levné, když se podíváme na kvalitu, ale i kvantitu. A také si uvědomit, že některé věci člověk ani nevyužije, takže když odečte to, co mu zbude doma a bude tam nejspíš ležet i několik měsíců či let, zde platí stoprocentně – nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věcí, a u šicích potřeb se vyplatí nakupovat jen to, co potřebujete, a doma schovávat jen to, co opravdu v budoucnu využijete. I tak se vám toho za nějaký čas nashromáždí pěkná hromádka. 🙂 no a pokud se budete za čas používání stroje divit, že se vám trhají nitě nebo stroj nešije,a budete šít na stroji ze supermarketu nelicencovanými nitěmi z Číny, pak se tomu nedivte. Co je ale nutno říci na závěr: Lidl byl a je seriozní prodejní síť, který je na našem trhu dlouhou řadu let. Věřím, že pokud někomu nevydrží například šicí stroj během záruky, přijmou reklamaci a vyřeší ji ve prospěch zákazníka. Alespoň na mně tak vždy tato firma působila. Co je už ale diskutabilní – zakoupit si například v jejich síti prodávaný šicí stroj ale třeba i úplně jiné zařízení prapodivné značky – co pak, když záruka skončí. Pokud tedy váš rodinný rozpočet nedovolí koupit vám něco lepšího nebo šití chcete jen zkusit, pak doporučuji před nákupem zavolat do nějaké opravy a zeptat se, zda takové šicí stroje opravují. Může se totiž stát, že po dvou letech vám přestane šít. Pokud se tak již stalo, nezbývá než se s tím smířit a uklidnit se tím, že jste do popelnice vyhodili například pouze jen dva tisíce korun. Pokud ale chcete šicího kamaráda na dlouhou řadu let, vyražte radši k nějakému normálnímu prodejci šicích potřeb a strojů.

 

Přeji všem příjemné šití.

 

 

 

(-jh-)