Seznamte se…. Multicooker RK90013

Multicookery jsou velmi oblíbeným přístrojem pro vaření doma i v nedomácích podmínkách – uvaříte v nich dokonalou rýži a stejně tak uvaříte těstoviny a zapečete je s vejci a sýrem, uvaříte v nich polévku, zeleninu v páře nebo upečete míchaná vajíčka. Můžete v nich usmažit hranolky nebo uvařit vynikající omáčku, stejně jako upéct koláč a zhotovit jakékoliv zapékané jídlo, nebo si pokrm ohřát. Že ho ještě nemáte doma? Seznamte se s tímto extrémně chytrým multicookerem neboli multifunkčním hrncem – stojí to za to.

Na první pohled robustní tělo přístroje vyvolává ve spotřebiteli důvěru, že jídlo bude připravováno ve stabilní teplotě po zhotovení zůstane v režimu Keep Warm opravdu po delší dobu teplé. Víko přístroje obsahuje výrazně prostorný programovatelný display, kde má již uživatel daleko větší možnosti než u běžných multicookerů.

Multicooker RK900132 disponuje celkem 20 programy, kde kromě obvyklých funkcí, jako například smažení, pečení nebo dušení, pomalé vaření, kynutí těsta či výroba jogurtu, ohřívání a dalších funkcí, má především výraznější možnosti každý z programů nastavit ještě více podle pokynů uživatele. Krom toho má také manuální režim, kde za pomoci teploty a času dovedete vytvořit prakticky jakékoliv jídlo. Přelomovým mezníkem je pak skutečně široká nabídka programů – z celkového počtu dvaceti programů přístroj disponuje osmi přednastavenými programy na vaření luštěnin, obilovin a novinkou je také kromě klasického napařovacího koše, který lze využít jako cedník nebo pro vaření v páře, především prostorný namáčecí koš pro luštěniny. Technické vybavení je klasické – keramická nádoba o objemu 4 litry, topné těleso přístroje má výkon 750 W. Čtyřlitrová mísa má 6 vrstev nepřilnavého keramického povrchu, jejíž mytí v ruce se stává hračkou, ale můžete ji mýt samozřejmě i v myčce nádobí. Tloušťka stěn mísy je 2 mm. Multicooker také umožňuje vytvářet vlastní recepty. Až 5 vlastních receptů si můžete uložit do paměti přístroje. Ovládání se provádí pomocí dotekového panelu, který je tvořen velkým informativním LCD displejem s modrým podsvícením, řadou dotykových tlačítek pro volbu programů a směrovými šipkami. Tlačítka umožňují rychle vybrat požadovanou teplotu a čas, samotná nabídka pak nabízí také možnost případně program i vyresetovat a nastavit program jiný či upravit délku vaření, teplotu, počet porcí atd.

Ptáte se na co namáčecí koš využít? Představte si například fazole – velké červené a tvrdé fazole, které je obvykle potřeba namočit na celý den, kdy teprve dojde ke změkčení jejich struktury a následně je ještě několik hodin vaříte. S multicookerem TEFAL RK900132 jde tato činnost výrazněji rychleji a efektivněji – z extrémně tvrdé konzistence fazolí jste schopni za řádově dvě a půl hodiny připravit měkký poživatelný pokrm, a to neuvěřitelně včetně procesu namáčení. Jak to ten hrnec dělá, tak na to jsem nepříšla, ale stačí jen zvolit program na vaření fazolí. Fazole vložíte do namáčecího koše, nalijete příslušné množství vody a stisknete program určený pro vaření fazolí. V návodu je vše popsáno krok za krokem a i kdybyste návod ztratili, nic se neděje – display vám nabídne postup step by step, pouze děláte, co vidíte na display. Přístroj napíše, kolik odměrek zvolit na kolik porcí, kolik vody přidat, kdy máte vložit či vyndat koš, zavřít víko přístroje atd. Veškerý postup je podrobně popsán v návodu na všechny typy luštěnin a obilovin, rýže, atd. Konkrétně u fazolí přístroj oznámí zvukovým signálem konec namáčecího procesu a posléze zadá pokyny k doplnění vody. Tedy jak je vidět, vzhledem k prioritě hrnce uzpůsobeného na luštěniny a obiloviny se jedná i o pomocníka pro přípravu veganské stravy.

Mezi další výhody tohoto multicookeru patří praktická nádoba na zhotovování pokrmů. Je nižší a širší, takže například při zapékání těstovin nebo přípravě masa s omáčkou je do přístroje lépe vidět, jídlo se lépe vyndá ven, k čemuž dopomáhá i skvěle tvarovaná nádoba na dně – v porovnání s běžnými multicookery má dno velmi oblé hrany, takže připravované jídlo se lépe míchá a lépe se s ním manipuluje i při servírování uvařeného pokrmu.

Mezi příslušenství výrobku patří již zmiňovaný parní koš, dále namáčecí koš, plastová měchačka a naběračka, a dále dvě nádoby – jedna je odměrka na sypké suroviny a druhá odměrka na vodu.  Přístroj má odnímatelnou elektrickou přívodní šnůru, takže přístroj je lépe manipulovatelný například pokud byste si uvařený pokrm chtěli odnést na verandu.

A v čem je ještě tato verze multicookeru praktická? Při vaření vzniká pára a kapky vody při vaření často stékají zpět do hrnce. Někdy stékají po otevření i po víku přístroje a může se stát, že se obtížněji utírají. V tomto případě ale expert TEFAL myslel na vše – na zadní straně pod víkem je malý otvor a v něm plastová nádobka na skapávající vodu vzniklou při vaření, tzv. nádobka na konenzát. Úžasná to novinka oproti jiným multifunkčním hrncům. Po zhotovení pokrmu se nádobka jednoduše vyndá, vyleje a zase vrátí na původní místo.

Má vůbec tento multicooker RK900132 nějaké minus? Když jsem si kdysi kupovala předchozí verzi multicookeru TEFAL RK 705138, jednou z předností oproti konkurenčním značkám bylo kromě praktické velikosti také ucho na přístroji, za které se dobře přenášel. Například do auta, pokud se rozhodnete vzít si přístroj na chatu nebo na dovolenou. Popisovaný model toto ucho nemá, což je trochu škoda. Na druhou stranu prioritně slouží k přípravě pokrmů, nikoliv v sportovní disciplíně „běh s multicookerem“ 🙂, a nesporně vyššími možnostmi nastavení hodnot se stává hercem číslo jedna na prknech, co znamenají svět v oblasti vaření – odvážně si ho dovoluji, tedy z pozice programovatelného displeje a množstvím funkcí, s odřenýma ušima přirovnat ne zcela vzdáleně i k vysoce inteligentnímu a podstatně dražšímu krasavci – vařícímu robotu TEFAL CUISINE COMPANION. V tom případě se sice ano, jedná o vařícího robota, takže kromě programování hodnot má především navíc otáčecí hřídel, takže kromě klasických robotových funkcí jako strouhání, hnětení atd. umí také za použití speciálních nástavců míchat či vařit se šlehací metlou, což v tomto směru obecně poněkud handicapovaný multicooker samozřejmě nedovede, avšak s multicookerem TEFAL RK900132 mají jedno společné – dá se na nich naprogramovat a uvařit prakticky všechno. Díky koši navíc v multicookeru můžete vařit ve dvou patrech nad sebou, tedy například v nádobě rýži a v parním koši lososa, nebo v nádobě třeba maso s omáčkou a nad ní brambory či zeleninu.

Pokud si tedy chceme položit otázku na případné minusy výrobku, co dodat.  Pokud na něj pohlížíte jako na klasický multicooker, tak nikoliv. Umí vše, co by měl umět. Z pohledu kuchařky je trochu záporem zapékací proces, jelikož přístroj má topné těleso pouze ve spodní části přístroje – tedy na dně.  Takže pokud něco zapékáte, nemá to nahoře klasickou opečenou kůrčičku jako třeba z trouby. To je ale vlastnost všech multicookerů. Je potřeba na to pohlížet tak, že cokoliv multifunkčního vždy mívá určité omezení – kdyby tomu tak nebylo, nebudou se prodávat zvlášť varné desky a trouby. Nicméně je to určitě ideální pomocník do kuchyně, který se může stát vaším parťákem na dovolených či chatě, kde si sami vaříte, a kde díky programu ohřevu může posloužit i místo mikrovlnné trouby, nebo i v domácí kuchyni, pro ušetření vašeho času bez nutnosti při vaření jídla být neustále ve střehu – hrnec obstará většinu věcí za vás a navíc po automatickém vypnutí přístroje na konci varu udrží pokrm teplý, i pokud se ho rozhodnete servírovat později.

Samozřejmě, že při používání hrnce musíte umět alespoň trochu vařit, protože přístroj, kterému zadáte slovně pokyn, že máte hlad, on identifikuje vaši momentální chuť, nařídí aby suroviny vyskákaly samy ze spíže a z ledničky, cestou se v letu umyly, oloupaly či nakrájely, skočily do multifunkčního hrnce a samy se okořenily, zatím nikdo nevymyslel. : A samozřejmě, že čím více funkcí, tím více je potřeba seznámit se opravdu pořádně s návodem přístroje, i když pro běžné alespoň trošku technicky založené lidi je ovládání velmi praktické a intuitivní.

TEFAL RK900132 je ideálním parťákem do kuchyně, na vaření rýže jako čínského bistra a k tomu jmenovaných 20 programů, navíc variabilních, včetně manuálního režimu, je prostě neobvyklý luxus. Pokud například jedete do chorvatského apartmánu, kde očekáváte předpotopní dvouvařič, kde jen voda na špagety se bude ohřívat půl hodiny a víc, v oklepaném hrnci, který je navíc neforemný a bůhví kdo a co v něm vařil, pak je takový multicooker ideálním pomocníkem pro zhotovování pokrmů, ušetří značně váš čas a nutnost být neustále přítomni u procesu vaření. Pokud totiž vložíte ty správné suroviny, pokrm dostatečně podlijete vodou či vývarem a naprogramujete správný program, stačí jen zapnout digestoř a můžete se od hrnce i vzdálit. Až přijdete, bude na vás čekat oběd přesně v té teplotě, jaké ho pro vás TEFAL naprogramoval.

Verze multicookeru TEFAL RK900132 je určena prioritně pro ruský trh, tedy víko přístroje je popsáno v ruském jazyce. Pro Čechy to ovšem není až tak velký problém – jednak si lze čísla nejvíce používaných funkcí zapamatovat a jednak azbuku zde dost lidí stále umí. Nicméně popisovaný multicooker obsahuje mimo jiné i podrobný český návod včetně českého popisu programů a samozřejmostí je také přiložená kuchařka s recepty.

Ještě něco? Snad jen to, že ho ještě nemáte ve vaší kuchyni. Zakoupit si ho můžete v pražské prodejně Home & Cook ve štěrboholské Outlet Areně. Určitě nebudete litovat. A jestli ho skutečně chcete, pak si pospěšte, protože zásoby tohoto skvělého hrnce pomalu ale jistě docházejí.

Cena: 1199 Kč 

Kde multicooker TEFAL RK90013 zakoupit:

Pouze v prodejně HOME & COOK

Fashion Arena Prague Outlet  – nákupní centrum

Zamenhofova 440

Praha 10 Štěrboholy

NAVIGACE: https://mapy.cz/zakladni?x=14.5396225&y=50.0761649&z=17&source=firm&id=12740611  

 

Text: Jana Henychová 

—————————————————————————————————————————–

Odkazy na neoficiální videonávody – vaření v multicookeru TEFAL RK900132:

·         Zapečené brambory se slaninou a zeleninou https://www.youtube.com/watch?v=_Wonwf3eIRM

 

 Kuře se smetanovou omáčkou a bramborami https://www.youtube.com/watch?v=WY7lP5e9t7g

 

 Fazole s klobásou https://www.youtube.com/watch?v=tjpTbvjmDo0

 

 Buchty se švestkovými povidly https://www.youtube.com/watch?v=b8EOMIHeqVE

·         Maso na žampionech a rýže – Multicookery RK900132 a RK705138 https://www.youtube.com/watch?v=JexLIFSk7EU

 

Text a videa jsou neoficiální. Pro oficiální informace doporučuji navštívit stránku značky TEFAL.

Fanouškovské stránky značky TEFAL na Facebooku, kde můžete najít recepty na programovatelné přístroje značky TEFAL, tedy robot TEFAL CUISINE COMPANION, multicookery RK900132 a RK705138, polévkovar TEFAL BL 841138 a TEFAL OptiGrill:

https://www.facebook.com/groups/tefalcuisinecompanion/

 

 

 

 foto: TEFAL

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*